בהרצאה שלי אתמול בכנס הטלטלה האזורית של אוניברסיטת אריאל התייחסתי לתופעה שלא מרבים לתת עליה את הדעת- והיא הופעת היסוד הבדווי לקדמת הבימה במזרח התיכון הגועש. לאחר שחזרתי הביתה נודע לי כי ממשלת ישראל לא שלחה נציג להלוויית הבדווי שנהרג באש מחבלי חמאס, וחבל. זה לא רק פגם אתי, אלא גם מעיד כי ממשלת ישראל לא נותנת את דעתה לתופעה ולחשיבותה.
הסער הערבי, כמו צנטריפוגה, סילק באחת את הלכה הדקה שכיסתה את תוכנו האמיתי של המזרח התיכון, והתברר כי הוא איסלאמי וחמולתי-בדווי. הסער הערבי פרץ מסיבות כלכליות, ומי שייתן תשובה כלכלית יחזיק מעמד, ומי שייכשל במבחן הזה – ייפול. האחים המוסלמים התכוננו לרגע הזה, אבל כאשר הגיעו לשלטון חשבו כי זה מהלך היסטורי איסלאמי ולא הבינו כי אם לא ייתנו מענה כלכלי – יפלו. גם סיסי ייפול מסיבות דומות. סעודיה מבינה זאת ומסייעת לסיסי בצורה מסיבית.
אבל תופעת הבדוויות לא זוכה לתשומת לב דומה. בלוב השבטים הבדווים השתלטו על המדינה, והם עוסקים בסחר הנשק של קדאפי שנפל לידיהם, והם מקור התחמשות קבוצות הטרור במזרח התיכון כולו ובאפריקה.
בעיה מיוחדת שצריכה להעסיק את ישראל- מה שלא קורה, היא תופעת הבדווים בירדן. כולם מדברים על הסכנה לשלטון ההאשמי מצד הפלסטינים, אבל הם דווקא שקטים בעוד הבדווים רוגשים. ושוב- הסיבה כלכלית- בעוד מצבם של הפלסטינים שפיר +, הם מעמד הביניים ומחזיקים בבנקים ובקונצרנים הכלכליים הגדולים, הבדווים הם עובדי מדינה ומשרתים בכוחות הביטחון ומשכורותיהם דלים, כיאה למדינה ענייה כמו ירדן. הם מקנאים בפלסטינים ומרגישים "פראיירים" לעומתם. מה שמחזק את תחושת התסכול וההתרחקות מן הכתר ההאשמי היא המלכה הפלסטינית ראניה המקדמת את הרעיון הפלסטיני והורשת הכתר ההאשמי לשלשלת פלסטינית.
בשנה שעברה יצא אחד ממנהיגי הבדווים, אחמד אל-עבאדי, בהתקפה קשה על בית המלוכה ההאשמי, ואמר כי הם זרים שבאו מחיג'אז. הוא משתייך "למועדון גימלאי כוחות הביטחון" שהם קציני הצבא הירדני שפרשו לגמלאות- בדווים כמובן, ובמקום לסייע לבית המלוכה- מותחים עליו ביקורת.
שבטי ירדן הבדווים מייחשים את עצמם למדיינים העתיקים ולאדומים. ספק אם הם אכן צאצאי שני העמים התנכיים האלה, אבל עצם העלאות ההתייחשות הזאת באה לומר כי בעוד שורשיהם נטועים עמוק באדמת ירדן—ההאשמים מבחוץ באו והם זרים.
האינטרס של ישראל הוא לעצור תהליכים אלה, שכן הבדווים תחת הכתר ההאשמי שומרים על גבולותינו הארוכים. אם חלילה ייפול בית המלוכה הירדני גבולנו הארוך עם ירדן ייפרץ. אם יש לישראל השפעה על ניתוב הסיוע הכלכלי לירדן, הרי הוא חייב לבוא לפריפריה הבדווית כדי לקדם סקטור חשוב כל כך ליציבותה שחל ירדן.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666