הטמנת מטען החבלה באוטובוס נוסעים בבת ים אתמול חרג ממסגרת "האינתיפאדה העממית" לפעולת טרור לכל דבר, והשאלה היא מי היה מעוניין בשלב הזה לעשות זאת. מנהיג אשף, אבו מאזן, דבק בפרמטרים של "אינתיפאדה ללא אלימות" על מנת להוכיח לדעת הקהל בעולם כי המדינה הפלסטינית לעתיד לבוא תהיה שוחרת שלום ולא אלימה. שמירת הפרמטרים של אי אלימות חיונית להצלחת המאבק הדיפלומטי שמנהל אבו מאזן.
אם כך, שפיכת דם של ישראלים היא מטרה חשובה, אבל יש בצידה גם קילקול תוכניתו המדינית של אבו מאזן. חמאס הוא כמובן מועמד חשוב ברשימת החשודים. הוא נמצא במצוקה קיומית והוא חושש כי אם שר החוץ האמריקני ג'והן קרי יצליח להחתים את אבו מאזן על הסכם עם ישראל, הרי תתעורר בעיה לגבי עצם הלגיטימיות של ממשלת חמאס בעזה.
אבל לאבו מאזן יש גם בעיה עם קבוצות חשובות בפתח—האירגון שהוא אמור להנהיג. ממש בימים אלה יש בעיה עם האירגון בג'נין אשר תתחבר עם הג'יהאד האיסלאמי והחמאס על רקע המאבקים בסוריה והוא מחובר לאגף פתח במחנות הפליטים בלבנון התומכים באסד. האירגון הזה של "גדודי אל-אקסא" דוחה את תפיסתו של אבו מאזן בעניין המאבק העממי ודוגל ב"מאבק מזויין". הוא לא מאפשר לכוחות הביטחון של אבו מאזן להתפרס בכפרי ג'נין ומחנות הפליטים בגדה, והיו כמה וכמה תקריות ירי בין הצדדים. גם אגף פתח הזה "חשוד" באחריות לפיגוע הטרור באוטובוס בבת ים.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666