שר החוץ האמריקני, ג'והן קרי מגיע היום לעוד סבב שיחות בין ישראל לפלסטינים, והשאלה היא האם תשרוד הרשות הפלסטינית את מרצו הבלתי נלאה של ראש הדיפלומטיה האמריקנית.
כעת מדובר בנייר מסגרת להסכמי הקבע שהרשות הפלסטינית תתקשה לקבל והיא עלולה להיכנס לסיחרור שעלול להביא לקריסתה.
במה מדובר? מדובר במתווה להמשך השיחות אחרי תום תקופת המו"מ שתסתיים בעוד 3 חודשים. בעניין הגבולות הוא אמור לקבוע כי הם יקבעו על "בסיס 1967" – נוסח שכבר סוכם בעבר בין ישראל לפלסטינים. מבחינת ישראל הכוונה היא לנייר של הנשיא בוש הקובע כי הגבולות יקבעו בהתחשב במציאות הדמוגרפית- כלומר: סיפוח גושי ההתנחלויות לישראל תמורת חילופי שטחים. מבחינת הפלסטינים יהיה זה משום הכרה בגבולות שנקבעו בהחלטת האום.
אבל בכל העניינים האחרים הפלסטינים יהיו בבעיה: המסמך אמור להכיר במדינה היהודית, משאיר את צהל בבקעת הירדן לעשר שנים עם הארכה, משאיר את צהל גם במחסומי הדרכים ובתחנות הגבול עם ממלכת ירדן. אומנם יהיה גם עקרון של פטרולים משותפים או ניהול משותף של מחסומים, ומבחינת הפלסטינים זה עוד יותר גרוע כי פירוש הדבר הכרה בלגיטימיות של "הכיבוש". גם ספק עם צהל יהיה מוכן לפטרולים יחד עם הפלסטינים לאורך הירדן.

המסמך גם חוסם בפני הפלסטינים את אופציית הפנייה למוסדות האום, שהוא עקרון יסוד במדיניות שלהם, ויביא למיטוט של כל האסטרטגיה הפלסטינית.

זה יעמיד את אבו מאזן בצב קשה מאוד שכן הוא שם את כל יהבו על הנשיא אובאמה, והוא עלול להצטרף לרשימה הארוכה של מנהיגי האזור המרגישים מרומים.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666