שר החוץ האמריקני ג'והן נכשל אתמול בקידום תוכנית השלום שלו בין ישראל לפלסטינים, אבל ממתווך בשיחות ישירות בין הצדדים, הוא הניח תוכנית ביטחון אמריקנית במקום הסכם ביטחון בין הצדדים.
לכישלון שתי סיבות עיקריות—ראשית היא לא מפיגה את חששות שני הצדדים- מבחינת ישראל הרפית הנוכחות שלה בבקעת הירדן לטובת כל מיני סידורים "בינלאומיים" אפילו הם כוללים את צהל בתוכם – חושפת את הבטן הרכה שלה- גוש דן, עמק יזרעאל ונגב – לטרור. מבחינת הפלסטינים כל דבר שהוא פחות מהכרה במדינה הפלסטינית ייחשב לוויתור על הישגם הגדול ביותר—ההכרה באום. לפיכך כל דבר שהוא פחות מריבונות מלאה שלהם, או החלטה ריבונית שלהם לארח כוחות בינלאומיים שאינם כוללים את צהל, שהוא סמל "הכיבוש", לא יכול להתקבל.
אבל יש גם אילוצים מדיניים הקשורים בסער הערבי. לא מכבר סירב עבדאללה מלך סעודיה לקבל את פניו של אבו מאזן בריאד, למרות שנקבעה פגישה ביניהם. הסיבה- אבו מאזן הודיע בנוכחות נשיא צרפת הולנד כי לא יוכל לקבל שום תיווך אחר- אלא רק את התיווך האמריקני. בכך הוא דחה רמזים סעודיים שלנוכח המשבר בינם לבין ארה'ב הם מצפים ממנו שיתרחק מארה'ב. יתכן כי סירובו להופיע לצדו של קרי במסיבת עיתונאים אתמול ברמאללה היה גם איתות לסעודיה לפגישה מחודשת עם המלך.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666