שתי התפתחויות שהתחוללו השבוע הרחיקו מאוד את סכנת האינתיפאדה השלישית – אם בכלל הייתה סכנה כזאת- והמחישו לפלסטינים כי אם יכנסו למסלול הזה – הרשות הפלסטינית תקרוס.
ההתפתחות הראשונה- התפנית בעמדת אירופה סביב שאלת ההתנחלויות על רקע הguidelines בעניין תוכנית המחקר הגדולה הורייזן 2020. ישראל מועמדת מבוקשת לתוכנית המחקר האירופית, אבל הקווים המנחים של האיחוד האירופי בבריסל התנו את השתתפות ישראל בהכרה דה פקטו בגבולות 1967 ובשלילה גורפת של ההתנחלויות. הרשות הפלסטינית השקיעה מאמץ רב בהוצאת ישראל מן התוכנית, וכמעט הצליחה. ממש ברגע האחרון- לא מעט בגלל המאמצים של שרת המשפטים ציפי לבני, חל מהפך, ומעמדה קשוחה של האירופים השוגה פשרה. הפלסטינים שהיו על סיפה של הצלחה אסטרטגית נחלו מפלה. זה המחיש להם כי עם כל הכבוד לתמיכה האירופית הגורפת בעמדותיהם – אירופה עדיין מעדיפה שהיכולות הישראליות ישתלבו באירופה.
בנוסף לכך, לגב' קתרין אשטון, יהיה קשה להסביר איך היא מסירה סנקציות מעל איראן ובה בעת מטילה אותם על ישראל.
ההתפתחות השנייה – ההתנגשות הראשונה מסוגה בין צהל לבין יחידה של אל-קאעידה בהר חברון. חוליית הטרור הזאת תכננה גם פיגועים נגד הרשות. ברור כעת ברמאללה כי ללא הסיוע הישראלי- רמאללה הייתה מצטרפת לבגדאד ולערי סוריה… בכפרי הר חברון כבר פתחו באש של שוטרים פלסטינים, ואם הרשות תיתן יד לגל חדש של מהומות—הם יגרפו אותה לפני ישראל.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666