איראן הכחישה כי הנוסח שפרסמה ארה'ב על הסכם ז'נבה הוא ההסכם האמיתי ופירסמה נוסח משלה המאשר לדבריה כי ההסכם מרשה לה להמשיך להעשיר אורניום. יש בכך משום אישור להערכתנו המקורית כי למעשה לא הוסכם הסכם בז'נבה, אלא ארה'ב העניקה מקדמה של רצון טוב לאיראן על מנת לחזק את מעמדם של שותפיה החדשים- או המדומים – רפסנג'ני ורוחאני – מול "הקיצונים". מכאן, שלא יהיה הסכם גם אחרי חצי שנה, אבל ארה'ב תמשיך לתת "מחוות" לאיראן בלי תמורה כדי לחזק את "המתונים".
הסיבה- מטרת הסנקציות, ככל שארה'ב רואה אותם, איננה בהכרח להפסיק את תוכנית הגרעין, אלא להכריח את איראן להיכנס עמה לדו שיח על הפיכתה לבעלת ברית. יש לחשוד בארה'ב כי היא מוכנה להשאיר בידי איראן את היכולת להיות "מדינת סף" תמורת המעמד המדיני החדש.
סעודיה בירכה בחצי פה על הסכם ז'נבה אחרי לחץ אמריקני, אבל היא איננה מאמינה בו. אדרבא, היא מכשילה מאחורי הקלעים את מאמצי המעצמות לכנס את ז'נבה 2 על סוריה. רוסיה משחקת משחק כפול—כלפי חוץ היא כאילו עוזרת לארה'ב, אבל באמת היא מייצבת שורות עם משמרות המהפכה ועם המדריך העליון ח'אמנאי כדי להכשיל את הקשר המתרקם בין ארה'ב לרוחאני, כי הוא יבוא על חשבונה. אבל אין לה מה לדאוג—אפילו היה רוצה לצמד רפסנג'ני-רוחאני אין שום סיכוי להתמודד מול משמרות המהפכה וח'אמנאי.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666