ההיתקלות בהר חברון: כוח חמוש תכנן פיגועים נגד ישראל ונגד הרשות הפלסטינית

פנחס ענברי

11/27/2013 11:36:16 AM

מה שמיוחד בקרב שהתחולל הלילה בין כוחות צה"ל לבין החוליה הסלפית בדרום הר חברון הוא לא רק עצם הופעתו החמושה של כוח אלקאעידה בגדה המערבית, אלא העובדה כי הכוח החמוש הנ"ל תכנן לבצע פיגועים לא רק נגד ישראל אלא גם נגד הרשות הפלסטינית. בתקיפה זו למעשה מנע צה"ל הצטרפות רשמית של רמאללה לסער הערבי. התרחשות זו ממחישה מדוע זה כל כך חשוב שצה"ל יישאר הכוח האחראי על הביטחון ביהודה ושומרון גם בהסדרי הקבע.

עד כה המאבק בין חמאס לפתח הוליד פיגועים של חמאס נגד ישראל, ולא נגד רמאללה. הפעם, כוח של אלקאעידה לא מתחשב בשיקולים של חמאס, אלא פוגע במוסלמים "כופרים", כמנהגו בעיראק, בסוריה, בלוב ובסומליה.

למעשה, אלקאעידה ופתח כבר שרויים במאבק צבאי במחנה הפליטים ירמוכ בדמשק. כוח של ג'בהת אל נוסרה השתלט על המחנה, וכוחות פלסטיניים של אחמד ג'יבריל, יחד עם תגבורת של פתח ממחנות הפליטים בלבנון, נלחמו לצד כוחות אסד נגד ג'בהת אל נוסרה. המאבק על ירמוכ הוביל לשיתוף פעולה בין המוקטעה ברמאללה לבין אסד. הקשר הזה הרגיז את סעודיה, ובביקורו האחרון בריאד סרב המלך עבדאללה לקבל את אבו מאזן.

לא ברור עם החוליה בהר חברון הייתה פרי של יוזמה מקומית, או שקיימת מאחוריה החלטה אסטרטגית של אלקאעידה להכניס את רמאללה לבנק המטרות של הארגון הסלפי. לאחרונה, כבר היו תקריות של פתיחת אש בכפרים בהר חברון על כוחות של המשטרה הפלסטינית.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666