המעצמות ואיראן הגיעו הלילה להסכם חלקי על תוכנית הגרעין האיראנית, וממה שפורסם— מתברר כי ההסכם חלקי מאוד, ובעיקרו של דבר הוא מיקדמה של רצון טוב לרוחאני מצד ארה'ב על מנת לחזק את מעמדו מתוך תקווה כי רוחאני מחוזק מול הקיצונים ישלים הסכם טוב למערב. ואכן מייד לאחר פרסום ההסכם נודע כי ארה'ב הפשירה 7 מיליארד דולר שהוקפאו בבנקים האמריקניים. איראן לא התחייבה לעשות כמעט דבר- רק להקפיא את התוכנית – אבל ארה'ב מקווה כי רוחאני מחוזק יבטל את תוכנית הגרעין.
ישראל ומדינות המיפרץ הערביות הודיעו מייד כי הן מתנגדות להסכם. ישראל מודאגת בעיקר מן ההיבטים של תוכנית הגרעין, אבל סעודיה והמיפרץ מוטרדות לא פחות מן הרוח הגבית שאיראן קיבלה לחתור תחתן במיפרץ, והחיזוק שסוריה קיבלה במלחמה נגד הסונים. יתר על כן, סעודיה והמיפרץ מוטרדות מן הסכנה כי ארה'ב ואיראן ייהפכו לבעלות ברית על חשבונן.
אבל כאשר בוחנים את המצב באיראן, לא רוחאני חתך את הקופונים, אלא דווקא חאמנאי. הקוו הבלתי מתפשר הוכיח את עצמו. אם כך, ארה'ב ואיראן לא הולכות לקראת ברית אסטרטגית אלא דווקא לפיצוץ כי חיזוק חאמנאי, ולא רוחאני, לא יאפשר ברית, אלא העצמת העימות.
יש לזכור, מה שקרה בז'נבה לא היה הסכם כולל, אלא "טעימה" לאיראן כדי לחזק את ה"מתונים". אבל הקיצונים הם שזכו בארוחה, ותיאבונם רק גבר.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666