סעודיה ומצרים, שניהם אבני פינה במדיניות הבינערבית של הרשות הפלסטינית, עברו מהפך, והיום הם נמצאות בעימות מדיני מול ארה'ב. יש לזה השלכות רחבות היקף הכוללות גם את הבעיה הפלסטינית.
מצרים של מובארכ הייתה המשענת המדינית של אבו מאזן. היה זה אך טבעי שמדינת ציר פרו אמריקנית תסייע לארה'ב בקידום השלום. סעודיה, שפרסמה את התוכנית הסעודית לשלום עם ישראל, המריצה את הפלסטינים להתקדם בשלום על ידי סיוע כספי לרשות הפלסטינית.
אומנם בשנים האחרונות איבדה סעודיה עניין בבעיה הפלסטינית בגלל הקרע בין הגדה לעזה, אבל בכל זאת תרומותיה הצנועות הספיקו לסייע בתשלום המשכורות לעובדי הרשות.
המצב עכשיו הוא שאם הרשות הפלסטינית תמשיך לסייע לאובאמה בשיחות עם ישראל יש סכנה שהסיוע הסעודי יופסק. זאת הסיבה שקטר, הקרובה לארה'ב מכל מדינות ערב האחרות, שינתה את דעתה ולא מכבר מחקה לרמאללה חוב של 150 מיליון דולר. בדרך כלל קטר, שהיא בסיס של האחים המוסלמים, מסייעת כספית לחמאס ולא לרמאללה. יתכן כי הפסקת הסיוע הסעודי המריץ את קטר להחליף את ממלכת המדבר בסיוע לאשף.
מדינות ערב לא בוטחות בארה'ב. אבו מאזן עצמו הביע אכזבה מן הנשיא אובאמה בתקופת כהונתו הראשונה. השאלה היא – האם ימשיך אבו מאזן בשיחות השלום תוך סיכון הסיוע הסעודי, או ישמר אותו תמורת הבטחות של אובאמה שאיש לא קונה אותם?

הערכה שלי- סעודיה תתחיל לחבל עכשיו בתהליך השלום. היא תאשים את הרשות בכניעה לישראל, ולא תאפשר לה להתקדם. לא מכיוון שהיא חושבת כך, אלא כדי לחבל לקרי.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666