ארה'ב החליטה להפסיק את הסיוע למצרים דווקא כאשר מצרים זקוקה לו ביותר. עדיין לא ברור אם מדובר בהפסקת הסיוע בכלל, או רק לצבא מצרים. כך או כך, זה איתות ברור כי ארה'ב תומכת באחים המוסלמים ולא בצבא מצרים במאבק הפנימי המתחולל כעת בארץ הנילוס.
בישראל מתקשים להסביר את מדיניותה של ארה'ב ושמענו פרשנויות של פוליטיקאים כי "ארה'ב לא מבינה את המזה'ת" וכי "היא רוצה לכפות את ערכיה הדמוקרטיים" על אזור שאינו מוכן לקבל זאת.
הבעיה היא שבישראל מסרבים להפנים את השינוי הדרמטי שממשל אובאמה חולל במדיניות החוץ של ארה'ב. אובאמה דבק במדיניותו הבסיסית – והיא "הושטת היד לאיסלאם" שבערכים פרקטיים פירושה השלטת האחים המוסלמים על האזור. אירופה מצטרפת למדיניות הזאת ובשבוע שעבר אחראית מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ניסתה לשכנע את הצבא המצרי לשחרר את מורסי מכלאו ולבטל את המשפט שאמור להיפתח נגדו, ואין להוציא מכלל אפשרות כי כישלונה של אשטון בקהיר הוביל את החלטת הפסקת הסיוע.
כעת מרחיבה ארה'ב את מדיניות הושטת היד לאיסלאם גם לכיוון איראן, ויש לקחת בחשבון כי מלכתחילה הסנקציות שהטילה ארה'ב על איראן לא נועדו להרתיע אותה מהמשך פיתוח הפרוייקט הגרעיני, אלא להוביל אותה לשיחות פיוס עם ארה'ב. מכאן, שמאמצי השכנוע של ישראל להמשיך בסנקציות חייבות לקחת בחשבון כי מלכתחילה התפישה האמריקנית והתפישה הישראלית לא עולות בקנה אחד.
התמונה הגדולה מתבהרת- ארה'ב זונחת את מצרים לטובת איראן. היא לא עושה זאת בגלל "שאיננה מבינה" מה היא עושה. היא מבינה היטב. אנחנו לא מבינים.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666