ככל שגוברת המודעות כי הסדר ישראלי פלסטיני דו-צדדי איננו ריאלי גוברים גם הקולות לשתף את ירדן במהלך על מנת להשתית את ההסדר על סוג של קשר, קונפדרטיבי או אחר, בין הפלסטינים לירדן. עד מלחמת ששת הימים הייתה הגדה המערבית חלק מן הממלכה ההאשמית. ירדן לא וויתרה על הגדה עד פרוץ האינתיפאדה הראשונה אבל מחשש שהיא תתפשט לגדה המזרחית הודיע המלך חוסיין ב- 1988 על ניתוק הזיקה המינהלית מן הגדה, אבל על פי החוקה הירדנית שתי הגדות עדיין מאוחדות.
החשש בירדן מהתעוררות פלסטינית בגדה המזרחית עומד בבסיס ההסתייגות של ירדן מכל מעורבות במו'מ הנוכחי בין ישראל לפלסטינים. ירדן איננה יכולה להיות צד אובייקטיבי המסייע לשני הצדדים, שכן אם תתעורר מחלוקת עם אשף, היא תיתקל בבעיה עם הפלסטינים בתחומה.
כרגע הפלסטינים בירדן שקטים, ואשף איננו מתערב בחיים הפוליטיים בירדן עצמה. יש מעין הבנה בשתיקה בין ההאשמים לפלסטינים שכל עוד אין הירדנים מחבלים בדיפלומטיה הפלסטינית, אין אשף מתערב בירדן.
הבעיה האמיתית של ירדן נעוצה עם הבדווים, שכן בגלל המצב הכלכלי הקשה גם מצבם של הבדווים קשה. בעוד הפלסטינים העירוניים בעלי המקצועות החופשיים המהווים את מעמד הביניים של ירדן- ומצבם הכלכלי שפיר, הרי הבדווים המאכלסים את הצבא הירדני ואת שירות המדינה מביטים בקנאה בפלסטינים ורוצים לסלק אותם מירדן. מבחינתם, תהליך שלום הוא הקמת מדינה פלסטינית שתקלוט אצת הפלסטינים שיגורשו מירדן.
האחים המוסלמים של ירדן זהירים מאוד בימים אלה. הם רואים מה קרה לאחיהם במצרים. ובכלל, דור ההנהגה הוותיק הוא דווקא בעד הכתר ההאשמי. גם בימי ההפגנות הגדולות של "האביב הערבי" הם לא דרשו את סילוק המלך בסגנון "הסתלק" של האחים המוסלמים במצרים שדרגשו את הסתלקות מובארכ, אלא דרשו רפורמות פוליטיות תחת הכתר ההאשמי. הבעיות של המלך נעוצות בדור המטיפים הצעיר של האחים הקרוב יותר לחמאס הצבאי מאשר להנהגה הוותיקה "הפוליטית". התוצאה היא שירדן דווקא נרגעה. הבחירות לעיריות שהתנהלו לא מזמן עברו בשקט גמור. האחים המוסלמים החרימו את הבחירות, אבל לא חיבלו בהם.
המפתח ליציבות בירדן בימים אלה טמון בשבטים הבדווים. צריכים להעביר משאבים כלכליים לפתח הפריפריה המוזנחת. זה גם האינטרס האמיתי של ישראל. יותר מאשר סיבוכה של ירדן במהלך סרק של שיחות עם הפלסטינים שאינם מובילות לשום דבר, ועלולות ליצור מתיחויות מיותרות בממלכה ההאשמית שיציבותה חשובה לנו.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666