בעדכון לעיתונאים אתמול בלילה בתום ישיבת הפתיחה של השיחות בין ישראל לפלסטינים הביעו גורמים אמריקנים חשש מפני פרובוקציות בשיחות מצד גורמים המתנגדים להם "בשני הצדדים". זאת התחלה רעה מאוד מבחינת ישראל, מכיוון שהיא מכשירה את הקרקע להאשמת "שני הצדדים" אם השיחות יכשלו.
האמת היא שבעוד שבישראל המתנגדים למהלך חידוש השיחות נשארים בממשלה ושומרים על יציבותה, הרי אצל הפלסטינים פני הדברים הפוכים לגמרי.
בעבר, על מנת להכשיל את אשף, היה חמאס מבצע פיגועי טרור בישראל. כיום, הדברים שונים- יש סימנים שחמאס, וגורמי אשף המתנגדים לשיחות, יפעלו ישירות נגד הרשות הפלסטינית ברמאללה.
גורמי השמאל באשף כבר מארגנים "אביב פלסטיני" נגד המוקאטעה, וגורמים פלסטינים בכירים אמרו לנו כי יש סימנים שגורמי השמאל באשף מתאמים עם חמאס פעילות משותפת ברמאללה.
על מנת להבין זאת יש לנתח את השינויים שחולל ה"אביב הערבי" בשורות הפלסטינים. חמאס ופתח נמצאים בשני צדי המתרס הבינערבי, בעיקר לגבי המתחולל במצרים. חמאס שומרת אמונים למורסי בעוד פתח מתחברת לצבא.
הטבח הנורא שבה הערבים טובחים זה בזה בסוריה, בעיראק, בלוב וכעת במצרים שבר את "הטאבו" שהורגים רק יהודים. בעימות שיש לחמאס מול מצרים ואשף- הוא לא ירצה לפתוח חזית מול ישראל, ויעדיף לפעול ישירות נגד רמאללה.
סימן ראשון לכך אפשר למצוא בהאשמות חסרות התקדים של חמאס את פתח, שהוא אירגן מסע השמצה זדוני נגד חמאס במצרים, וגרם לה נזק אסטרטגי. קשה למצוא היום התקפות מילוליות של חמאס נגד ישראל— כל הכלים התעמולתיים מופנים נגד רמאללה.
יש לשבח את קרי על מאמציו לכונן שלום במזרח התיכון, אבל יש להשגיח שבדרך לא יהרוס את הרשות הפלסטינית, כפי שכוונות טובות הרסו את מצרים.

להזמנת הרצאות:
pinhasinbari@gmail.com
0545571666