מדוע ניצח חסן רוחאני בבחירות לנשיאות איראן? ראשית כל מכיוון שרב האיראנים בחרו בו- אבל גם מכיוון שהמדריך העליון, עלי חמנאי, אישר את בחירתו. הדברים לא מובנים מעליהם מכיוון שהייתה לחמנאי האופציה לזייף את הבחירות, כפי שנעשה בבחירות הקודמות- ואגב, לא בטוח שלא היה זיוף- אבל לטובת רוחאני—משרד הפנים הזדרז להכריז על המנצח מוקדם מאוד, ככל הנראה לפני שסיימו לספור את כל הקולות.
מדוע? כדי להחזיר את האיראנים הביתה מוקדם ככל האפשר, לסיים את ההתרגשות סביב הבחירות מוקדם ככל האפשר כדי למנוע את האביב האיראני פרק ב'. האייאתולות זוכרים מה קרה בבחירות הקודמות והם רואים את הנעשה בתורכיה שלא לדבר על העולם הערבי.
סבב ב' היה עלול להביא לידי פיצוץ מכיוון שאילו קולות השמרנים היו מתנקזים במועמד אחד מול רוחאני, הוא היה מפסיד—העם לא היה מקבל זאת. שבוע שלם של חשדות שהמשטר מכשיל את רוחאני די היה בו כדי להתסיס לקראת אביב איראני ב'.
מה פירוש הדבר? אולי כרגע האייאתולות תמרנו את המצב בהצלחה, אבל התסיסה נמשכת. והמבחן יהיה בסוריה— רוחאני התחייב לשפר את המצב הכלכלי ולהושיט יד למערב. משמרות המהפכה הן מכשול כפול מן הבחינה הזאת— הם מונופול כלכלי מושחת ומשחית ולא יאפשרו רפורמות של ממש- ולא פחות חשוב— הם השולטים כעת בפועל בסוריה, והם עומדים מאחורי זרם הכסף הענקי התומך באסד ומייבש את הכלכלה האיראנית. אגב, חמאס כבר סובלת מהידלדלות היכולות הכספיות של איראן.
רוחאני יאלץ לצאת נגד משמרות המהפכה, והוא ייאלץ לשכנע את חמנאי כי הכוח הרב שצברו מסכן גם את האייאתולות.
מה פירוש הדבר לגבי תוכנית הגרעין?- בפעם אחרת.