פנחס ענברי - מזרח תיכון מסובך במילים פשוטות

האתר מתאר את ההפתחויות במזרח התיכון לאיש הרגיל שאיננו מומחה, ומזמין הרצאות: 054-5571666

נגד יוזמות מדיניות בזמן הזה מימין ומשמאל. זה הזמן להמתין

ישראל היא מדינה דמוקרטית ערנית, ואך טבעי הוא שקבוצות פוליטיות מימין ומשמאל מעלות חדשות לבקרים "יוזמות מדיניות". הבעיה היא שהיום, בגלל המצב המדיני המתח מול ארה'ב, וחוסר הוודאות הגובר במזרח התיכון בכלל, אולי עדיף שכל הגורמים הפוליטיים יגזרו על עצמם שתיקה עד שתתבהר התמונה המדינית במזרח התיכון בכלל, וביחסינו עם ארה'ב בפרט.
שתי יוזמות התפרסמו באחרונה: המועצה לשלום ולביטחון פרסמה חוות דעת כי ישראל יכולה להשיג ביטחון טוב יותר בלי גבול הבטחון לאורך הירדן מאשר עמו מן הטעם שלהסכם מדיני עם הפלסטינים שיהיה מלווה באמצעי ביטחון אלטרנטיביים תהיה עדיפות על כוחות צהל לאורך הירדן בלי הסכם שלום עם הפלסטינים. זאת עמדה מכובדת ושקולה שיש בה טעם והיגיון. היא מתעלם מן הניסיון המר של נטישת ציר פילדלפי שגרמה בסופו של דבר לנפילת מובארכ– אבל זאת שאלה שנשאיר אותה בינתיים בצד. השאלה היא אם דווקא כעת כאשר עמדת ממשלת ישראל היא הפוכה, כאשר היא מצויה במאבק דיפלומטי מול ארה'ב והפלסטינים בסוגייה זאת בדיוק– האם זה הזמן לפרסם חוות דעת מן הסוג הזה?
ומצד שני, מפלגות ימין יצאו דווקא עכשיו ביוזמה לחלק את הר הבית בין ישראל לאיסלאם ובכך הם פוגעות בעקרון הסטטוס קוו על הר הבית ובהסכם השלום עם ירדן שבו הכירה ישראל במעמדה המיוחדת של ירדן על הר הבית.
הסטטוס קוו בירושלים הוא לטובת ישראל- מדוע לשנות אותו, ומדוע עכשיו? האחים המוסלמים מנסים בכל כוחם להטות את הכף לטובתם במאבקים הבינערביים על ידי איחוד כל הכוחות "להצלת ירושלים". האם זה הזמן להרוס את הסטטוס קוו המכיר במעמדנו על הבר הבית?
העולם הערבי סוער- זה הזמן לעשות גלים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: