פנחס ענברי - מזרח תיכון מסובך במילים פשוטות

האתר מתאר את ההפתחויות במזרח התיכון לאיש הרגיל שאיננו מומחה, ומזמין הרצאות: 054-5571666

ביקור הולנד: התהפכו היוצרות: צרפת אימצה ניסוחים ישנים של ארה'ב- ארה'ב ניסוחים ישנים של אירופה

ביקורו של נשיא צרפת בישראל וברשות הפלסטינית היה בעייתי מבחינת הפלסטינים חרף הכרזתו התקיפה להפסיק את כל עבודות ההתנחלויות.
ראשית, שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, הודיע כי צרפת הסכימה לתנאי הפלסטינים לחלק חצי בחצי את תשומת הלב בין שני הביקורים. יכול להיות כי זאת הסיבה שצרפת ביקשה לוותר על הנאום בכנסת- הסיבה- אי אפשר לאזן את הנאום בכנסת עם נאום במועצה הפלסטינית המחוקקת מן הסיבה שהיא משותקת. הביקור היה באופן בולט פרו ישראלי, והביקור ברמאללה היה נספח.
גם העמדות המדיניות חייבות להטריד את הפלסטינים. העמדה התקיפה בעניין ההתנחלויות היא למעשה קונצנזוס אירופי, ועדיין מוקדם לדעת אם צרפת תתמיד בעמדתה להחרים את תוצרת ההתנחלויות באירופה. כאשר נשאל במסיבת העיתונאים ברמאללה על החברה הצרפתית שהקימה את הרכבת הקלה בירושלים- גם במזרח העיר – ענה כי יש לבנות יחסי אמון בין הכלכלות של ישראל והפלסטינים- כלומר: איתות כי אולי צרפת תחזור בה מתוכנית החרם על ההתנחלויות, אבל מוקדם לדעת.
בכלל, נראה כי צרפת אימצה את השלום הכלכלי של רוה"מ נתניהו בדגש ששמה על ההסכמים הכלכליים עם הרשות, בניגוד לעמדת הרשות כי העניינים המדיניים קודמים לכלכלה.
אבל עיקר הבעיה נחשפה בעניינים המדיניים- הנשיא הולנד – למרות הכרזתו התקיפה בעניין ההתנחלויות – לא אימץ את ההגדרה האמריקנית כי הם "לא חוקיות", אלא הגדיר אותם: "מכשול לשלום". התהפכו היוצרות – בעבר אירופה הגדירה אותם "בלתי חוקיות" וארה'ב – "מכשול לשלום" – עכשיו צרפת אימצה את הנוסח האמריקני הישן בעוד ארה"ב את הנוסחה האירופית הישנה… זה מרמז כי צרפת לא תתמוך ביוזמות הפלסטיניות לתבוע את ישראל בטריבונלים בינלאומיים בנושא ההתנחלויות.
בעיה נוספת עבור הפלסטינים נחשפה בעמדות צרפת בעניין הפליטים. ראשית, בנאומו ברמאללה השתמש הולנד בנוסח הישראלי: שתי מדינות לשני עמים- ובכנסת הזכיר גם את נוסח "המדינה היהודית" במפורש. הוא קרא לפלסטינים לגלות עמדה מציאותית בעניין הפליטים.
גם בעניין ההכרה במדינה הפלסטינית כמציאות בשטח גילה הולנד עמדה בעייתית. לעומת אבו מאזן שבירך את אורחו כמי שמבקר במדינה פלסטינית קיימת, הולנד דיבר על "זכות" הפלסטינים למדינה—כלומר: הוא אינו מכיר במציאות שנוצרה עקב החלטת האום על מדינה פלסטינית משקיפה.
עדות לכך שאבו מאזן לא אהב את מה ששמע ניתן היה לגלות בהערה כי הוא מאוד מעריך את עצותיו הידידותיות של אורחו, אבל מי שמנהל את העניינים הוא קרי…
בימים הקרובים יבקר אבו מאזן בסעודיה והוא עלול להיות מופתע לשמוע כי לדעת הסעודים הוא דווקא צריך להקשיב להולנד ולא לקרי. סימן מקדים ניתן היה למצוא בדרך שבה דיווח היומון הפרו סעודי הנפוץ א-שרק אל-אווסט על ביקורו של הולנד- גם היומון דיווח כי הולנד יבקר "בשטחים הפלסטיניים" וידון על מדינה פלסטינית "עתידית"! ממש כדברי הולנד ברמאללה!
http://www.aawsat.com//leader.asp?section=3&article=750563&issueno=12774#.UomprJEUGcw

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: